Gumikopás Blog

Hírek, vélemények, elemzések az F1 és az autósportok világából

Szezonnyitó elemzés

Örült kavarodással vette kezdetét a 2025-ös szezon Melbourneben. Szombaton tarolt a McLaren, vasárnap pedig Norris és a taktikai kavarodás farvizén sokan jó pozícióhoz jutottak. Lássuk milyen következtetéseket vonhatunk le az első viadalból.

26-sunday-melbourne-2025-min.jpg

Az előző évekhez képest szokatlanul kevés következtetni valót zsebelhettünk be az idei évadnyitón, két okból is: egyrészt az ausztrál pálya kevésbé reprezentatív mint például a bahreini, másrészt pedig a futam alatti esőzés erősen átírta az erőviszonyokat, így például a valós versenytempók tekintetében nem sok mindent tudunk mondani. Persze azért teszünk egy próbát.

Annyiból azért sokat segített a tisztán látásban a hétvége, hogy már senki sem takargatta a lapjait. Mindenkinek fel kellett csavarni a motorokat, az üzemanyagszintet pedig minimalizálni súlycsökkentés céljából. Ennek a két faktornak a bizonytalansága miatt nem lehet soha messzemenő következtetéseket levonni a tesztekből.

A REPREZENTATÍVABB NAP

Az vasárnap érkező monszuneső miatt a szombati napból tudunk adatok szintjén is dolgozni, úgyhogy az időmérővel kezdjük elemzésünket.

Egyértelmű, hogy a McLarené a legerősebb konstrukció, azonban a közel 4 tized, amivel megverték a harmadik helyen végző Verstappent túlzó. Ennyivel nem vezet a McLaren. Ugyanis ez az autó piszok gyors, de "harapós". Különösen a hátsó tengely. Így ha a körülmények tökéletesek (mint ezen az időmérőn), akkor óriási teljesítményre képes az autó, de ha néhány faktor változik (pl. a szél), akkor máris sokkal nehezebben vezethetővé válik az MCL39-es, így a jövőben ekkora előnyre véleményem szerint nem számíthatnak. Eközben pedig az első házi csörte is megvolt a wokingiaknál, melyet mindössze 84 ezreddel nyert Norris, amiből én arra következtetek, hogy idén még szorosabb lesz Piastri és Norris belharca. Főleg azért mert a melbourne-i aszfaltcsík tipikusan olyan helyszín volt ahol Piastri nem tudott csapattársa szintjén teljesíteni (az időmérőn 257 ezreddel kapott ki tavaly), most pedig nagyon közel tudott maradni. És éppen ez az amiben ha valóban fejlődést ért el az ausztrál versenyző, akkor reális eséllyel pályázhat a világbajnoki címre.

3-sunday-melbourne-2025-min.jpg

Ugyanis az elmúlt két évben látszott, hogy piszokgyors és még Norrisnál is jobban kezeli a versenyszituációkat, azonban a hétvégéről-hétvégére határon autózás nem ment neki, miközben a gumikezeléssel is adódtak gondok. Sok hétvégén igazán versenyképesnek tűnt és akár Norris előtt is végzett (pl tavaly Baku, Spa), azonban szinte random módon akadtak versenyek, ahol egyszerűen beleszürkült az élmezőny második traktusába és míg Norris a győzelemért harcolt, ő csak a negyedik-ötödik hely környékén törtetett. Ilyen helyszín volt tavaly Melbourne is számára. Ha itt sikerült hatalmas javítást elérni, akkor én felteszem, hogy ez más helyszíneken is összejöhet. A neki fekvő pályákon meg akár kényelmesen Norris előtt is lehet. Én arra a véleményre helyezkedem, hogy mindkét McLaren pilóta valós eséllyel pályázik az idei VB címre.

Verstappen elégedett lehet a szombati harmadik hellyel, hiszen a Red Bull csak a negyedik erőnek tűnt előzetesen. Persze Lawson Q3-as hiányában nincs összehasonlítási alapunk, de nem véletlen, hogy Max harmadik Liam pedig 18. lett... Egyébként Verstappen az utolsó Q3-as körében a 11-es kanyarig még pariban volt Norrissal (sőt a második szektora jobb is volt nála), de az utolsó négy kanyarban egyszerűen verhetetlen volt a McLaren a nagyobb nyers tapadásnak és a nagyobb leszorítóerő felé eltolt beállításnak köszönhetően, illetve Verstappennek nem volt optimális az utolsó kanyarkombináció, ahol nagyjából másfél tizedet bukott Norrishoz képest. Ez is erősíti azt a narratívát miszerint a McLaren négy tizedes előnye egy túlzó számadat a valódi erőviszonyokhoz képest, illetve feltételezhető, hogy ez a pálya kedvezett a McLaren erősségeinek.

si202503150231.jpg

VASÁRNAPI KAVARODÁS

A versenytempók tekintetében számadatokkal nem igazán lehet szolgálni, azonban a sorrendről valamennyit el tudunk mondani. Világos, hogy versenyteljesítmény terén is a McLaren az etalon. Ez kifejezetten a pálya száradása közben vált egyre világosabbá. Amíg sok víz volt a pályán és a McLaren aerodinamikai előnyét nem tudták kihasználni a versenyzők, addig Verstappen képes volt lépést tartani velük. Azonban amint elkezdett száradni a pálya, úgy hagyták ott egyre nagyobb mértékben a teljes mezőnyt a wokingi urak.

Norris magabiztossága szempontjából sokat használt ez a győzelem. Megmutatta, hogy képes meglépni azt a szintet, amit tavaly nem sikerült sok esetben. Bár az is hozzá tartozik a dologhoz, hogy most sokkal nagyobb az előnye Verstappenhez képest, így könnyebb nyugodtnak maradnia. A garázs másik felében már korántsem ennyire fényes a helyzet. Piastri betlijével már most 23 pontos hátrányban van az egyéni VB-ben. Persze én nem terhelném rá teljes mértékben a baleset felelősségét, hiszen kb a mázlin múlt, hogy Norris vagy Piastri sodródik ki inkább a füvön. Persze visszajöhetett volna a pályára sokkal óvatosabban is…

Természetesen nem mehetünk el szó nélkül a taktikai kavarodás mellett. Az első döntési szituációt az Alonso féle baleset hozta. Ekkor a pálya már olyan állapotban volt, hogy lehetett rajta slick gumikkal menni, így végül majdnem minden versenyző a boxba vette az irányt. Itt az élen haladóknak nagy mázlija volt azzal, hogy ők még a kör elején tartottak a safety car beintésekor a többiek pedig a kör második felében, így a döntésnek a súlya nem az ő vállukat nyomta, elég volt csupán reagálniuk és több idejük volt dönteni is.

11-sunday-melbourne-2025-min.jpg

Már ekkor jelezték a versenyzőknek, hogy újabb eső érkezik néhány száraz kör után. Itt kétféle narratíva létezett: rövid lesz az eső, ki kell bírni slickeken és a nagy eső jön, minél hamarabb interre váltani. Hamar világossá vált, hogy a második közelebb áll a valósághoz, így az első álláspontra építők - Ferrari, Racing Bulls - csúnyán pórul jártak. A haszonélvezői pedig Antonelli, Albon, Stroll és Hülkenberg voltak. Persze az így nyert haszon különbözik: Albon már az előtt is tartotta a hetedik helyet, amiből így egy ötödik lett, Antonelli pedig szintén pontszerző lett volna a taktikai kavarodás nélkül is. Azonban Stroll és Hülkenberg számára minden esélyt ez a taktikai húzás adott, amit szépen ki is tudtak használni azzal, hogy a futam végéig tartották a pozíciójukat.

Középutasként Verstappen említhetjük, aki szintén megpróbálkozott a slickeken való kintmaradással, de még pont idejében látták be a csapattal közösen, hogy ez őrültség volna.

Érdekes taktikát követett a Haas: az első kiállásoknál nem jöttek a boxba, gondolván, hogy a biztonsági autós fázis kitarthat a következő esőig, az esetleges köztes időt pedig intereken is túlélik. Ez akár hatalmas fogás is lehetett volna azonban a taktika végrehajtása közben meghátráltak saját maguk elől és egy öt (Bearman), illetve hét (Ocon) körös etapra visszaváltottak a slickekre. (Persze egy kiállást valószínűleg kellett volna csinálniuk, mert az interek sem bírták volna végig a futamot). Azonban a köridőkből egyértelműen látszik, hogy időt vesztettek az oda-vissza váltogatással. Illetve ezzel a rendkívül lassú autóval egy esetben lehet pontot szerezni: ha valamit egészen máshogy csinálnak, mint a többiek és bejön. Ez lehetett volna az intereken való kintmaradás, de a meghátrálással minden esélyt elvettek attól, hogy a taktikájuk valami csoda folytán működhessen.

MERCEDES V FERRARI - KI A HARMADIK?

A Mercedes pozitív meglepetés volt számomra. Russell kifejezetten versenyképesnek tűnt mindkét napon. Antonelli szombati produkciója rendkívül kínos volt, de vasárnap bebizonyosodott a sokak által már fejtegetett hipotézis: a tapasztalatlanságot át tudja hidalni tempóból. Pontosan ezt láttuk. Persze nem kapunk reális képet, ha az eredménytáblára nézünk, hiszen a taktika nélkül csak a pontszerző helyek végén végzett volna az olasz, de így is ígéretes debütálás. A Mercedes tekintetében sokkal inkább az a baj, hogy úgy vannak lemaradva, hogy nem nagyon van mentség erre. Nincs potenciálisan könnyen megoldható probléma.

m490267.jpg

Természetesen még így is sokkal inkább csalódást keltő a Ferrari, akiktől rengeteget vártunk és az eredmények ennek viszonylatában borzasztóak…. Az időmérőn negyedik sor és hét tizedes lemaradás a McLarentől. Ez nagyon rosszul néz ki, azonban velük kapcsolatban világos, hogy valami nagyon félrement. Tettek egy nagyobb beállítás változtatást péntekről szombatra, ami látványosan nem működött, kifejezetten az alacsony tempós részeken. Leclerc például a leggyorsabb időmérős körében két tizeddel volt lassabb az utolsó négy kanyarban az FP2-es körénél, illetve a monacói nem is tudta befejezni az utolsó Q3-as körét.

Ebből tehát egyértelmű, hogy jelentősen megemelt hasmagassággal mentek szombattól kezdve, amivel rengeteg leszorítóerőt veszítettek. A nagyobb kérdés sokkal inkább az, hogy mi késztette őket erre. Két lehetséges magyarázat is van: az egyik, hogy a pénteki beállításokkal nagyon gyorsan vékonyodott volna a kopóblokk (ez kizárást vonhat maga után), a másik pedig az esetleges váltógondok elkerülése. Én a másodikat tartom valószínűbbnek ugyanis jó esély van arra, hogy a Ferrari váltója a vártnál sérülékenyebb, így minimalizálni akarták a váltóházat érő terhelést.

Ezenkívül említhetjük gondként a gumik túlmelegítését, ami már az időmérőn is gondot okozott. Mindenesetre egyértelmű, hogy a Ferarinak pályaspecifikus illetve könnyen megoldható gondjai vannak, amiket ha kijavítanak rövid távon a Mercedes szintjén, hosszú távon pedig akár előrébb is lehetnek véleményem szerint.

15-sunday-melbourne-2025-min.jpg

Néhány szót szólnunk kell Lewis Hamiltonról is, akinek rosszabbul nem is alakulhatott volna a Ferraris bemutatkozása. Világos, hogy tempóból nagyjából két-három tized hátrányban csapattársához képest, amit ő maga nem titulált katasztrofálisnak. Ami viszont sokkal aggasztóbb, hogy vasárnap sem tudott semmi érdemit mutatni. Míg Leclerc ficánkolt és képes volt előzni nehéz körülmények között is Hamilton maximum túlélt, pedig vizes körülmények között kifejezetten jól szokott menni. Ehhez képest körönként négy tizedes lemaradásban volt a futamon.

Persze az első verseny a Scudériával, de ez akkor is roppant kínos volt. Ha így megy tovább és Russell után még egy csapattársától kikap, akkor tovább fog omladozni a Hamilton-mítosz….

KÉTOSZTATÚ KÖZÉPMEZŐNY

Mezőny második fele két nagyobb ligára osztható az eddig látottak alapján. Az előrébb járó csoportot a Williams, a Racing Bulls és az Alpine alkotja. A teszten már megmutatkozott az Alpine és a Williams fejlődése, de Tsunodáék előretörése meglepetésként hatott, főleg, hogy sikerült megverni a Ferrarikat az időmérőn.

Szombaton Tsunoda és Albon okozta a nayg meglepetést az ötödik és hatodik rajthellyel, miközben Gasly is befurakodott a kilencedik pozícióba. A legdurvább pedig, hogy Tsunoda mindössze két tizedre volt Verstappentől. Ismét bizonyságot nyert, hogy a japánt kellett volna Lawson helyett előléptetni a Red Bullba...

si202503150247.jpg

Vasárnap is jól tartották magukat azonban Tsunodát elsüllyesztette a csapat taktikai baklövése, Albont pedig felemelte.

A vert mezőny kategóriájába pedig az Aston Martin, a Sauber és a Haas tartozik. Bár hozzá kell tenni, hogy előbbi kettő esetében azért láttunk biztató jeleket: az Aston ott volt a mixben mind az időmérőn, mind a futamon, míg a Sauber Q2-őt fogott. A nagy pontszerzések persze inkább a taktikának köszönhetőek, de tegyük hozzá a pontszerzés környékén így is ott kellett autózni, hibázni nem szabadott és az utolsó SC fázis után meg kellett tartani a pozíciókat. Stroll és Hülkenberg mindegyik pontot kiválóan teljesítette.

FELEMÁS ÚJONCOK

A szám szerint hat újonc nagyon felemás képet mutatott, mind egymáshoz képest, mind a szombati és a vasárnapi teljesítmények viszonylatában.

Szombaton Lawson, Antonelli és Bearman hatalmas betlivel kezdett, miközben Bortoleto csodát tett a Q2-es továbbjutással és Hülkenberg elkalapálásával. Hadjar és Doohan szintén erősnek tűntek, de a csapattársaktól jócskán kikaptak, így én korrekt teljesítményként kategorizálnám az ő szereplésüket. A jó eredmény véleményem szerint inkább az autók számlájára írandó.

Vasárnap rendkívül nehéz körülmények fogadták a fiatalokat az amúgy is alacsony tapadású pálya esővel való megöntözésével, így sokan el is hullottak ám én hosszútávon ezt nem írnám fel nekik a tapasztalat hiánya miatt. Hadjar és Doohan betlije az, ami igazán kínos, a többieké “benne volt a pakliban”. Antonelli versenyképessége kifejezetten megsüvegelendő, a másik állva marad újoncé, Bearmané pedig nehezen megítélhető, hiszen fogalmunk sincs hogyan áll jelenleg a Haas.

ÁRGUS SZEMEKKEL KÍNÁRA NÉZVE

Az idei szezonnyitó alacsony reprezentatívsága miatt én kiemelt figyelemmel várom a Kínai nagydíjat, ahol nem csak az időjárás nem fog bekavarni, de amúgy egy sokkal inkább az átlagoshoz közelebb álló pálya, mind a karakterisztikát, mind az aszfalt minőségét tekintve. Így a következő viadal után már érdemben tudunk erősorrendről, időkülönbségekről beszélni.

 

képek: Pirelli, Red Bull, Mercedes

A bejegyzés trackback címe:

https://gumikopas.blog.hu/api/trackback/id/tr1618819918

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása