2030-tól újra V8-as erőforrásokkal versenyezhet a Forma-1-es mezőny, amennyiben a bioüzemanyagok megfelelő hatékonyságot mutatnak. Mai cikkemben az F1 hajtáslánc stratégiáját veszem górcső alá.
A Formula-1-et nem csak az autósportok csúcskategóriájának, de az autóipar csúcslaborjának is bizton nevezhetjük. Sokszor hoznak be az F1-es porondra fejlesztésre váró technológiákat és mivel a verseny sokkal intenzívebb, mint bárhol máshol a piacon ezek a technológiák is gyorsabban kifejlődnek, később pedig az utcai autózásba is integrálhatók. Így volt ez az aerodinamikával, a motorfejlesztésekkel, de sok apró területen is, mint például a fékezési erő energiaként való visszanyerése.
AZ ÚJ IRÁNY
A folyamatos motorfejlesztés a sport kezdete óta zajlik és számos motorformula volt érvényben az évtizedek során. A legnagyobb változást mégis a 2014-ben bevezetett hibrid erőforrások jelentették, amellyel párhuzamosan visszaváltott a Forma-1 V6-os motorokra. Az új irány egyrészt az elektromos autózás technológiai forradalmának segítésére, másrészt a sport környezetbarátabbá tételére szolgál. Az új szabályokkal például 30-35%-kal csökkent az F1-es autók fogyasztása.
Persze negatívumokkal is járt a gyökeres változás. Egyrészt az autók hangja sokkal silányabb lett, másrészt pedig a hibrid rendszerek nem csak bonyolultabbak, de sokkal nehezebbek is lettek a korábban használt motoroknál. Jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy az autók mérete és súlya óriási léptéket öltött, amely a versenyezhetőséget nagyban rontotta.
A hibridek útján megy tovább az F1. A 2026-ban kezdődő érával érkeznek az új erőforrások is. Az elektromos részleg jelentősége tovább nő, a hajtás nagyjából felét adja majd, miközben az MGU-H (hőenergia visszanyerő rendszer) megszűnik és az MGU-K (kinematikus energia visszanyerő rendszer) kerül előtérbe. Fontos változás továbbá, hogy a jelenleg is érvényben lévő üzemanyag átfolyási korlátozást eltörlik, ezzel valamelyest javul majd az autók hangja.
Összességében tehát a 2026-os szabályok a jelenlegi hibrid rendszer egyszerűsítését és az elektromos rész térnyerését jelentik.
BIOÜZEMANYAG A JÖVŐ?
Hiába óriási az elektromos autózás fejlődése, világos, hogy a váltás a belsőégésű motorokról nem történhet egyik percről a másikra. Ha leváltani nem is tudjuk a szennyező motorokat, környezetbarátabbá tehetjük őket, bioüzemanyagok használatával. Tehát ekkor az égéstérbe bekerülő gázelegy nem fosszilis összetevőkből állna.
Számos technológia létezik a bioüzemanyagok előállítására és maga az FIA is kísérletezik különböző megoldásokkal. 2022-től olyan üzemanyagot használ a Formula-1-es világbajnokság, amely tartalmaz bioetanolt, amit különböző takarmánynövényekből készítenek.
A jövő minden bizonnyal mégis a szintetikus üzemanyagokban áll, a legígéretesebb út pedig a levegőben lévő szén-dioxidból készített verzió, amely előállítására és tökéletesítésére már egy óriási labor és gyár is létezik Dél-Amerikában. De számos más technológia is jelen van, de a legnagyobb probléma, hogy ezek még nem elterjedtek.
Erre szeretne megoldásként szolgálni a Forma- 1, amely a 2026-os motorszabályokkal a szintetikus üzemanyagokat is bevezeti, ezzel saját magát téve a technológia csúcslaborává, amivel a teljes iparágat felpörgethetik.
A másik nagy előny, hogy a szintetikus üzemanyagokkal a környezetvédelmi kérdés azonnal megoldódna, hiszen az ilyen üzemanyagok előállításának karbonlábnyoma közel nulla.
KÉT VAS A TŰZBEN
Tehát a sport egyszerre kettő úton is halad, amelyek a technológiák fejlesztése mellett az F1 saját szén-dioxid kibocsátását is csökkentik. A koncepció nagy előnye, hogy ha már az egyik irány beválik, akkor azon tovább tud haladni a fejlesztés és abba az irányba mozdulhat a Forma-1.
Erről az F1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali is beszélt. Ha beválnak a szintetikus üzemanyagok, akkor akár el is engedhetik a hibrid irányt, mert a saját környezetvédelem ezzel ki lenne pipálva és továbbra is egy nagy fejlődésnek elébe néző technológiát pörget fel a sport. Ez a változás 2030-ban jöhet.
A legnagyobb előny a nézők szempontjából az erőforrások súlybeli csökkenése lenne, és azzal együtt az autók méretének a redukálódása is, amely jobb versenyezhetőséget tenne lehetővé.
Illetve jó esély mutatkozik a V8-as motorok a visszatérésére is, amellyel újra gyönyörű hangja lehetne az autóknak.
Persze a V8 és semmi más sincs még kőbe vésve, sőt az sem, hogy elhagyják a hibrid motorokat. Ehhez a szintetikus üzemanyagok tökéletes működése, az FIA és a csapatok beleegyezése, valamint egy új motorformula is kell.